ПАО победи Левски в бенефиса на легендарния Георги Младенов!!! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Европейският клубен шампион Панатинайкос победи Левски с 97:78 в приятелски двубой, който бе и бенефис на един от най-великите баскетболисти на България за всички времена. През близо 7 000 зрители в зала "Арена Армеец" двата отбора демонстрираха красив баскетбол, а неостаряващият гард с № 12 показа, че още не е забравил как се играе играта. Младенов се отличи с 6 точки и 2 асистенции, а най-резултатни за "сините" бяха Арън Харпър и Хрисимир Димитров, които завършиха съответно с по 20 и 17 точки.

За "детелините" Димитрис Диамантидис вкара 13 точки, а Алекс Марич, Царцарис и Ник Калатис добавиха по 10.

Европейският клубен шампион спечели първата спорна топка, а в последвалата атака Смит хвърли топката в аут, но „сините” също сбъркаха в нападение. Резултатът бе открит от Логан, след което последваха нови грешки на възпитаниците на Тити Папазов и разликата бързо скочи на 5:0 за ПАО. Жоро Младенов бе заменен след четири минути игра, след като демонстрира добра игра в защита, но извърши и първото си нарушение. В следващите минути многобройните фенове в залата видяха поредица от грешки и неточни стрелби, а „сушата” бе прекратена след тройка на Патрик Калатис – 8:0. Папазов взе прекъсване, а след подновяването на играта българският вицешампион най-после се разписа след индивидуални пробиви на Хриси Димитров и Маркъс Хол – 4:14. В последните 120 секунди на мача играта се изравни и играчите на Левски успяха да демонстрират възможностите си и да намалят пасива си – 16:20.

Жоро Младенов се завърна на терена за началото на вторите десет минути и още в първата атака имаше шанс да се разпише, но мерникът му от тройката изненадващо изневери. Само 60 секунди по-късно легендарният № 12 показа, че който може си го може и откри сметката си с точна стрелба от средно разстояние. Младенов отново бе сменен малко след началото на частта и след неговото излизане, пасивът на Левски отново скочи мигновено – 18:28. Българите бързо се отърсиха от негативната си серия и след страхотна игра на лидера си Арън Хапрър и тройка на Павел Иванов,  Левски поведе за първи път в мача – 34:33. В последните две минути на първото полувреме Жоро Младенов отново влезе на терена, но гърците вдигнаха оборотите и без особени проблеми си върнаха лидерството благодарение на страхотна игра на Патрик и Ник Калатис - 43:38.

Третата четвърт стартира със серия 7:2 в полза на гостите от Атина, но след това Диамантидис извърши два фала в рамките на 30 секунди и това позволи на Златин Георгиев да вкара в две поредни атаки и да намали изоставането на Левски – 44:50. Последваха нови силни минути за възпитаниците на Желко Обрадович, а Ник Калатис и Ромейн Сато демонстрираха точната си стрелба, което доведе до най-голямата разлика в мача до този момент – 63:51 в полза на ПАО. В заключителните 120 секунди на третия период Жоро Младенов отново влезе на терена, но и това не помогна особено на „сините” и след 30 минути игра, Панатинайкос имаше аванс от 15 точки - 74:59.

През първите две минути на заключителната четвърт на двубоя единствено тимът на Левски успя да се разпише чрез Харпър и Хриси Димитров за 64:74, но след това „детелините” затегнаха играта в защита, а Ясикевичус показа защо е считан за един от най-добрите баскетболисти на Стария континент и шест минути преди сирената разликата отново беше 14 точки – 81:67. Младенов се върна в игра три минути преди сирената и напомни за бурния си нрав, след като бе фаулиран, а след това спокойно отбеляза и два наказателни удара за 75:85. В последните  12 секунди от кариерата на легендарния № 12 феновете в зала „Арена Армеец” бяха призовани да сложат маските с лика му, а самият той бе заменен от сина си. Малкият Младенов отбеляза и последните точки в двубоя, след като заби в коша на Панатинайкос подпомогнат от Васил Евтимов и Йан Вогулкас за 97:78 в полза на гърците.

Снимки: Иван Бъчваров, Sportal.bg

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ БЕНЕФИСА НА ГЕОРГИ МЛАДЕНОВ ВИЖТЕ ТУК!